Zabiegi medycyny regeneracyjnej

Medycyna regeneracyjna jest stosunkowo skomplikowaną dziedziną i obejmuje specjalistyczne procesy, które zachodzą w laboratoriach przy użyciu nowoczesnej aparatury oraz pod kontrolą naukowców. Codziennością w różnych dziedzinach medycyny są np. zabiegi z użyciem komórek macierzystych i czynników wzrostu. Korzysta z nich m.in.:

  • ortopedia (regeneracja chrząstek stawowych i więzadeł, leczenie stanów zapalnych i chorób zwyrodnieniowych stawów, terapia schorzeń kręgosłupa),
  • chirurgia (leczenie owrzodzeń oraz urazów i uszkodzeń pooperacyjnych skóry),
  • stomatologia (pomocniczo przy zabiegach implantologicznych i z zakresu chirurgii stomatologicznej, przy leczeniu periodontologicznym).

Coraz bardziej popularna jest również estetyczna medycyna regeneracyjna, która łączy dermatologię, kosmetologię, medycynę estetyczną i chirurgię plastyczną. Można ją definiować jako zabiegi, których celem jest poprawa kondycji skóry, zredukowanie jej niedoskonałości, kompleksowa regeneracja oraz utrzymanie zdrowego, młodego wyglądu na długi czas – bez ingerencji chirurgicznej, za to z wykorzystaniem własnych tkanek (osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, tkanka tłuszczowa).

Wykonywane zabiegi

  • Osocze bogatopłytkowe i fibryna – polega na wyizolowaniu z pełnej krwi pobranej od osoby poddającej się zabiegowi i podaniu koncentratu krwinek krwi. Osocze jest bogate w komórki i czynniki wzrostu, które pobudzają różne komórki do podziału. Osocze jest wykorzystywane do odnowy, regeneracji i rewitalizacji biologicznej tkanek skóry, poprawy jej jędrności i elastyczności. W efekcie skóra staje się bardziej napięta, gładsza a przede wszystkim młodsza. Wygładzeniu ulegają drobne zmarszczki, a twarz nabiera blasku i promienności.
  • Autogeniczny lipotransfer – naturalna metoda modelowania sylwetki, wypełniania ubytków tkankowych oraz redukcji oznak starzenia za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej. Uzyskany w wyniku obróbki koncentrat tłuszczowy zawiera cenne komórki macierzyste, które działają regenerująco na okoliczną tkankę skórną.
  • Komórki macierzyste – komórki, bez których nie mógłby powstać i funkcjonować ludzki organizm, ponieważ dają początek wszystkim liniom komórkowym, które go budują. Medycyna estetyczna wykorzystuje komórki macierzyste do terapii odmładzających, wypełniania zmarszczek (tzw. lipofilling) oraz do leczenia łysienia. Odmłodzenie i lifting komórkami macierzystymi to jedna z najnowocześniejszych i obecnie najskuteczniejszych metod, odwracających procesy starzenia. Komórki macierzyste wygładzają zmarszczki i podnoszą opadające policzki. Zabieg z komórkami macierzystymi sprawia, że znikają przebarwienia i rozszerzone pory.
  • Mezoterapia – metoda podawania substancji aktywnych, zapewniająca efekt odżywienia i głębokiego nawilżenia skóry. W konsekwencji uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów, skóra ulega rewitalizacji. Mezoterapia wspomaga mikrokrążenie i stymuluje komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych, co zwiększa jej napięcie, dzięki czemu Pacjent odczuwa poprawę w jej elastyczności. Zabieg wzmacnia także naskórek, co w efekcie może dać redukcję zasinień pod oczami. Skóra jest rozjaśniona i zostaje wyraźnie odmłodzona.