Wskazania

Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego

Laserowe usuwanie tatuażu lub makijażu permanentnego polega na niszczeniu barwnika odpowiednią długością wiązki światła i rozbijaniu go na mniejsze cząsteczki. Następnie są one pochłaniane przez tak zwane makrofagi, komórki oczyszczające organizm z szkodliwych substancji. Proces oczyszczania po każdym zabiegu trwa około 8 tygodni.

usuwanie tatuażu

Jak przygotować się na zabieg usunięcia tatuażu?

Osoby chcące laserowo usunąć tatuaż powinny odpowiednio się przygotować. Należy pamiętać, że pełny cykl usuwania laserowego obejmuje co najmniej kilka lub kilkanaście zabiegów, a odstępy między nimi powinny wynosić od trzech do czterech tygodni. Nie jest możliwe pozbycie się tatuażu po jednym zabiegu laserowym.

Przed każdym zabiegiem laserowym trzeba pamiętać, że:

  • nie należy opalać się, gdyż silna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu;
  • zaleca się odstawienie preparatów z pochodnymi witaminy A, w tym izotretynoiną i retinolem;
  • należy zrezygnować z innych zabiegów kosmetycznych, szczególnie z peelingów czy mikrodermabrazja, a także ze stosowania kosmetyków z kwasami i witaminą C;
  • Pacjent nie powinien sięgać po preparaty z nagietkiem czy dziurawcem ze względu na ich działanie zwiększające wrażliwość na światła.
Metody usunięcia tatuażu

Najnowocześniejsze sposoby na usunięcie tatuażu stają się coraz bezpieczniejsze, zawsze należy jednak decydować się na zabieg u sprawdzonego specjalisty, który posługuje się sprzętem najlepszej jakości.

  • Chirurgiczne usuwanie tatuażu – dawniej była to tradycyjna metoda usuwania tatuaży, jednak jej wada to nieestetyczne blizny i znaczna ingerencja w strukturę naskórka. Zabieg chirurgiczny pozwala na szybkie pozbycie się niedużych wzorów. Niezwykle rzadko wykorzystywany jest do likwidowania większych tatuaży – wymagany jest wtedy dodatkowo przeszczep skóry.
  • Laserowe usuwanie tatuażu – obecnie najpopularniejsza metoda usuwania tatuaży to wiązka laserowa, którą naświetla się skórę w kilku lub kilkunastu sesjach. Oznacza to, że zabieg laserowy wymaga rozciągnięcia w czasie, jednak jest mniej inwazyjny od cięcia chirurgicznego.
  • Usuwanie tatuażu metodą IPL (Intensive Pulse Light) – wykorzystanie światła IPL również wymaga kilku sesji (zwykle między trzema a pięcioma) wykonywanych w odstępie kilku tygodni. Efektem jest stopniowe niszczenie barwnika, jednak prawdopodobne jest powstanie przebarwień oraz blizn.
  • Złuszczanie chemiczne lub mechaniczne – usuwanie tatuaży przez złuszczanie naskórka można wykonać przy pomocy dermabrazji lub peelingu chemicznego. Jeśli konieczne jest dotarcie do głębszych partii skóry – a zwykle właśnie tam znajduje się barwnik – to istnieje znaczne ryzyko powstania zakażeń, przebarwień oraz blizn.
  • Elektrokoagulacja – usuwanie wzorów tą metodą jest szczególnie skuteczne w przypadku niewielkich tatuaży. Ze względu na zastosowanie prądu elektrokoagulacja ma ograniczone zastosowanie – nie wolno jej przeprowadzać u osób z rozrusznikiem, cukrzycą lub zaburzeniami krążenia czy krzepnięcia