Wskazania

Wskazania

Przykry zapach z ust

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Źródła halitozy mogą być fizjologiczne – powszechnie znany „poranny oddech” wynikający ze zmniejszonego wydzielania śliny w nocy, a także nieprzyjemny zapach z ust po niektórych pokarmach czy lekach nie powinien być dla nas oznaką do niepokoju. Halitoza może jednak mieć związek także ze stanami patologicznymi – wówczas najlepszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego oddechu to wyeliminowanie przyczyny, która za nim stoi.

nieświeży oddech, leczenie halitozy

Przyczyny halitozy:

Bezpośrednio wiąże się ona z występowaniem w oddechu lotnych związków siarki. Znajdują się wśród nich siarkowodór, merkaptan metylu czy siarczek dimetylu – łączy je obecność siarki, a jej związki często mają bardzo nieprzyjemny zapach. Ich źródłem jest nadmiernie rozwinięta flora beztlenowych bakterii. Te świetnie się czują w szczelinach i kieszonkach dziąsłowych, a także na tylnej części języka, pełnej zagłębień i bruzd. Takie miejsca sprzyjają zaleganiu resztek pokarmu, które stanowią pożywkę dla wspomnianych bakterii. Z tego powodu niedostateczna higiena jamy ustnej prowadzi do występowania halitozy. Jej rozwojowi sprzyja również niedostateczne wydzielanie śliny (kserostomia) oraz oddychanie przez usta.
Halitoza w niemal 90% wynika z problemów stomatologicznych i laryngologicznych. To głównie kamień nazębny, próchnica, zapalenie dziąseł i przyzębia, a także infekcje nosogardła i migdałków wpływają na nieświeży oddech.

Jednak przyczyny nieświeżego oddechu z ust mogą być także niestomatologiczne. Jednym z układów naszego ciała, którego nieprawidłowe funkcjonowanie może wpływać na nieprzyjemny zapach z ust, jest układ oddechowy. Choroby górnych dróg oddechowych, polipy nosa, zapalenie zatok czy krzywa przegroda nosowa mogą spowodować wystąpienie halitozy. 

Najskuteczniejsze rozwiązania