Wskazania

Wskazania

Przebarwienia

Przebarwienia skórne to efekt nierównomiernego rozłożenia się nadmiaru melaniny w naskórku lub skórze właściwej. Nadmierna produkcja pigmentu to nic innego, jak mechanizm obronny naszego organizmu przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Dlatego na przebarwienia skórne najbardziej narzekają osoby lubiące zażywać kąpieli słonecznych.

przebarwienia na twarzy

Rodzaje przebarwień:

  • Piegi  są to małe jasnobrunatne lub ciemnobrunatne plamki, które powstają na skutek przyspieszonego procesu melanogenezy. Występują głównie na twarzy, przedramionach i dłoniach u osób z I fototypem skóry. Zabarwienie nasila się pod wpływem słońca.
  • Plamy soczewicowate są to nieregularne jasno lub ciemnobrązowe zmiany, w obrębie których występuje zwiększona liczba melanocytów i zwiększona zawartość melaniny. Przyczyną ich powstawania są ostre poparzenia słoneczne. U starszych osób najczęściej powstają na grzbietach dłoni i twarzy w wyniku wieloletniej ekspozycji na słońce.
  • Ostuda występuje głównie u kobiet, a zmiany są zazwyczaj symetryczne. Plamy mają kształt nieregularny, o barwie jasno lub ciemnobrązowej. Pojawiają się po ekspozycji na promieniowanie UV. Za ich powstawanie jest odpowiedzialnych wiele czynników, jednak najczęściej występują w okresie ciąży i u kobiet przyjmujących leki hormonalne.
  • Przebarwienia pozapalne mogą pojawić się na skutek wcześniej przebytych dermatoz np. trądziku oraz po urazach skóry. Przebarwienia pozapalne mogą być również wynikiem powikłań po zabiegach, w których dochodzi do uszkodzenia naskórka.