Usługi medyczne

Usługi medyczne

Leczenie otyłości Wrocław

W Świecie INO oferujemy Państwu nowoczesne i spersonalizowane leczenie nadwagi i otyłości. Jesteśmy Centrum Medycznym z wykwalifikowaną oraz doświadczoną kadrą specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej, endokrynologii, dietetyki, fizjoterapii oraz treningu personalnego. Gwarantujemy kompleksową oraz bezpieczną opiekę naszym Pacjentom, marzącym o pozbyciu się nadmiernych kilogramów i odzyskaniu pełni zdrowego funkcjonowania w życiu codziennym.

Sprawdź swój wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index)

Waga(kg):
Wzrost(cm):
Płeć:

BMI:
Ocena wagi:

Otyłość to choroba

Powiedzmy sobie wprost – otyłość i nadwaga to jedne z najgroźniejszych chorób przewlekłych XXI wieku, która powoduje wiele powikłań zdrowotnych. Według najświeższych szacunków, problem ten dotyka w Polsce aż 61% osób!
 
Nadmierna masa ciała nie tylko znacznie pogarsza jakość życia, ale przede wszystkim wpływa na jego skrócenie. Otyłości często towarzyszy wiele chorób i objawów. Wraz ze wzrostem wagi rozwija się:
 • nadciśnienie tętnicze, 
 • bezdech senny,
 • zaburzenie gospodarki węglowodanowo-insulinowej – to z kolei prowadzi do rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy,
 • dna moczanowa, wywołana przez wzrost poziomu kwasu moczowego,
 • obciążenie kręgosłupa oraz stawów co prowadzi do powstawania bolesnych zmian zwyrodnieniowych,
 • pogorszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, co wiąże się z rozwojem miażdżycy i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału lub udaru,
 • zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych –  raka żołądka, przełyku, jelita grubego, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerki, piersi, jajnika, macicy, prostaty i jamy ustnej.

Otyłość brzuszna

Oprócz ilości tkanki tłuszczowej w otyłości kluczowe znaczenie ma także fakt jej rozmieszczenia. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna inaczej trzewna, centralna, typu jabłko, która w porównaniu do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, ud czy pośladków. Typ gruszki prowadzi do powstania zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej oraz chorób towarzyszących otyłości brzusznej takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego między innymi zawału serca czy udaru mózgu. 

Sprawdź czy masz otyłość brzuszną:

Znając obwód pasa i bioder możesz samodzielnie wyliczyć wskaźnik WHR (Waist Hip Ratio), który ocenia poziom otyłości brzusznej, a przez to pośrednio ocenia ryzyko zapadania na choroby kardiologiczne.

Oto wzór na WHR:

WHR = obwód pasa/obwód bioder

Poniżej zmodyfikowana klasyfikacja według WHO:

 • Typ obwodowy, czyli gynoidalny: mężczyźni poniżej 0,90 / kobiety poniżej 0,80
 • Wskaźnik podwyższonego ryzyka: mężczyźni od 0,90 do 0,99 / kobiety od 0,80 do 0,84
 • Typ centralny, czyli androidalny: mężczyźni od 1 i powyżej / kobiety od 0,85 i powyżej tej wartości

Jeśli należysz do typu centralnego, czyli androidalnego, należysz do osób z tendencją do otyłości brzusznej.

Waist-to-Hip Ratio Calculator

Kalkulator proporcji talia do bioder

Nie każdy pacjent z otyłością musi poddać się operacji zmniejszenia żołądka

Innovation Clinic proponujemy Pacjentowi wiele rozwiązań kompleksowego leczenia otyłości. Proponujemy metody zachowawcze, dzięki którym wraca on do zdrowia pod opieką całego zespołu specjalistów.

Dla osób, u których masa ciała nie wymaga radykalnego leczenia, przygotowaliśmy Pakiet zachowawczego leczenia otyłości, który obejmuje terapię pod okiem certyfikowanego przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości spcjalistę medycyny rodzinnej, psychodietetyka, fizjoterapeutę oraz trenera. Jest to też dobra alternatywa dla osób, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji o zabiegu i chciałyby skorzystać z dłuższego przygotowania przed operacją.

Nasz Zespół

dr jędruch

lek. med.
Sławomir Jędruch

specjalista medycyny rodzinnej,
certyfikowany lekarz leczenia otyłości

mgr Andrzej Sutkowski dietetyk

mgr
Andrzej Sutkowski

psychodietetyk,
psycholog sportu

mgr Michał Borys fizjoterapeuta

mgr
Michał Borys

fizjoterapeuta

michał makowski gym


Michał Makowski

trener personalny,
instruktor fitness

dr Monika Melon-Sapilak specjalista endokrynologii

lek. med.
Monika Melon-Sapilak

specjalista
endokrynologii

Lekarz specjalista przeprowadza diagnostykę oraz dobiera odpowiednie dla danego Pacjenta metody leczenia otyłości. We współpracy z dietetykiem, zaleca stosowanie leków sprzyjających redukcji kilogramów oraz unormowaniu glikemii i gospodarki hormonalnej.

Dietetyk na podstawie przeprowadzonej analizy składu ciała oraz obszernego wywiadu żywieniowego uczy Pacjentów zmiany nawyków żywieniowych i zaleca odpowiednio zbilansowany oraz dostosowany do preferencji smakowych jadłospis.

Praca Pacjenta z fizjoterapeutą to bez wątpienia ważny i kluczowy element na drodze pokonywania otyłości i poprawy dobrostanu. Treningi i konsultacje z rehabilitantem pozwalają na uruchamianie narządu ruchu, wzmocnienia mięśni i ruchomości stawów w trakcie terapii.

Trener Przygotowania Motorycznego zajmuje się głównie diagnostyką sprawności, wydolności fizycznej oraz diagnozą poziomu kondycyjnych zdolności motorycznych. Na podstawie oceny i w zależności od wyników przeprowadzonych testów i badań, dobiera indywidualny proces postępowania treningowego, który zapewnia maksymalizację tempa budowy kondycyjnych zdolności motorycznych u podopiecznych sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Endokrynolog, po postawieniu diagnozy, może zaproponować indywidualnie dopasowane leczenie. Jeśli nadwaga lub otyłość są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, odpowiednie leczenie hormonalne może pomóc w zrównoważeniu poziomu hormonów, co skutecznie pomaga w utracie wagi.

Metody leczenia otyłości

Dieta

Dieta jest podstawową metodą leczenia otyłości brzusznej i nie różni się od zaleceń dietetycznych u innych osób mierzących się z nadmierną masą ciała. Zaleca się stosowanie diety niskokalorycznej, z ograniczoną ilością nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych. Czego nie jeść przy otyłości brzusznej? Zrezygnuj ze słodzonych napojów, słodyczy, wysoko przetworzonych węglowodanów (m.in. białego pieczywa, makaronu), smażonych potraw i tłustych mięs. Skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci w ułożeniu jadłospisu dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. Pacjenci często pytają, czy można pić kawę przy otyłości brzusznej – tak, picie zarówno kawy, jak i herbaty jest dozwolone, unikaj jednak jej dosładzania.

Aktywność fizyczna w nadwadze i otyłości, w tym otyłości brzusznej, jest podstawą postępowania terapeutycznego, zarówno wśród kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Ćwiczenia na otyłość brzuszną warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, a następnie wdrożyć na stałe w swój tygodniowy harmonogram. Zaleca się, aby ćwiczenia fizyczne wykonywać przez co najmniej 150 minut tygodniowo, a ich nasilenie i czas trwania dobierać do indywidualnych możliwości pacjenta.

Leczenie farmakologiczne bywa konieczne u osób, u których dieta i aktywność fizyczna nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Decyzję o podjęciu leczenia farmakologicznego zawsze powinien podjąć lekarz. Leki zarejestrowane w leczeniu nadwagi i otyłości mogą być stosowane u pacjentów z BMI równym lub większym od 30 kg/m², lub 27 kg/m², pod warunkiem obecności chorób towarzyszących, związanych z nadmierną masą ciała. Leczenie farmakologiczne powinno trwać przynajmniej 12 miesięcy.

Do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikują się osoby, których BMI jest równe lub przekracza 35 kg/m², a w przypadku występowania chorób towarzyszących otyłości większe lub równe 30 kg/m2. Operacje bariatryczne mają na celu zmniejszenie pojemności żołądka i/lub skrócenie pasażu pokarmu przez przewód pokarmowy, a w efekcie zmniejszenie wchłaniania pokarmu. Najczęściej wykonuje się resekcję rękawową żołądka i by-pass żołądkowy. Opaskowanie żołądka to metoda starsza i mniej skuteczna.

Strefa dla Pacjenta

Wymagane badania do konsultacji lekarskiej
 • Morfologia
 • Aspat, Alat
 • Kreatynina
 • Glukoza na czczo
 • Lipidogram ( cholesterol całkowity, HDL,nieHDL, LDL, trójglicerydy)
 • Stężenie kwasu moczowego
 • TSH