Wskazania

Wskazania

Leczenie trądziku Wrocław

Trądzik jest chorobą zapalną skóry i występuje najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie zachodzi wiele przemian, zwłaszcza tych hormonalnych.  Występowanie zmian trądzikowych związane jest z kilkoma czynnikami, a skłonność do niego jest uwarunkowana genetycznie. Badania wykazują, że prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku u dziecka, którego oboje rodziców miało ten problem, wynosi więcej niż 50%. Istotną rolę w etiopatologii trądziku odgrywają czynniki związane ze wzmożoną produkcją sebum i nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych (skłonności osobnicze) oraz, w kolejnym kroku, namnażaniem bakterii Propionbacterium Acnes. Najczęściej występującą postacią jest trądzik grudkowo-krostkowy, w którym proces zapalny prowadzi do powstania grudek zapalnych i krost z zawartością ropną. 

trądzik

Rodzaje trądziku:

  • Trądzik zaskórnikowy – Jest to najłagodniejsza forma trądziku i wyróżnia się niezapalnymi zaskórnikami, które pojawią się w tłustej strefie T.
  • Trądzik grudkowy – Ta średnia do ciężkiej postaci trądziku dotyka głębszych warstw skóry i objawia się dokuczliwymi wypryskami. W niektórych przypadkach może nawet pojawić się bolesne zapalenie.
  •  Trądzik pospolity – To najczęstszy rodzaj trądziku. Jest kombinacją wyprysków i cery tłustej. Zwykle znika po zakończeniu okresu dojrzewania.
  • Trądzik skupiony (acne conglobata) – To najcięższa postać trądziku pospolitego. Charakteryzuje się grudkami, ropniami i krostami, które mogą powodować zauważalne blizny.
  •  Trądzik odwrócony – Jest to przewlekła postać trądziku, która pojawia się etapami. Jest cięższa i występuje na całym ciele, w obszarach takich jak ramiona i pachwiny. W tym typie pod skórą tworzą się małe grudki, które mogą przekształcić się w ropnie lub krosty.
  • Trądzik posłoneczny (znany też jako majorkowy lub letni) – Ten rodzaj pojawia się często po dłuższej ekspozycji na słońce. Objawia się jako małe krostki powstałe w wyniku połączenia intensywnych promieni UV i tłustych produktów przeciwsłonecznych. Na szczęście łatwo jest znaleźć specjalistyczne kremy do opalania do cery trądzikowej.
Najskuteczniejsze rozwiązania