Uśmiech dziąsłowy "Gummy smile"

Gummy smile to charakterystyczny rodzaj uśmiechu, podczas którego widoczne są dziąsła. Nie jest to zwykle żadna wada budowy jamy ustnej, niemniej jednak wiele osób z powodu dziąsłowego uśmiechu ma kompleksy. O uśmiechu dziąsłowym mówimy, gdy pełny, szczery uśmiech prowadzi do nadmiernej ekspozycji linii dziąseł.

Jest wiele przyczyn dziąsłowego uśmiechu. Jedną z nich są czynniki genetyczne i to one są najczęściej spotykane. Gummy smile wynika wówczas z budowy twarzoczaszki i jamy ustnej oraz naturalnego rozkładu zębów.

Przyczyny gummy smile to głównie:

  • wady zgryzu
  • zbyt krótka górna warga
  • zbyt gruby fenotyp dziąsła
  • nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy.

Uśmiech typu gummy smile można obecnie skorygować na kilka sposobów. Jedną z nich jest założenie aparatu ortodontycznego, jeśli nadmierna ekspozycja dziąseł wynika z wady zgryzu. Jest to jednak metoda długotrwała, a na efekty trzeba poczekać ok. roku.

Z tego powodu pacjenci dużo częściej decydują się na zabiegi chirurgiczne lub kosmetologiczne, a także na zabiegi chirurgii plastycznej. Bardzo popularne jest podcinanie, a właściwie wypalanie dziąsła, dzięki czemu kości zębów wydają się dłuższe, a dziąsła chowają się pod wargą.

Równie często pacjenci sięgają po plastykę górnej wargi, a także na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa wpływa na napięcie nerwowo-mięsniowe i dzięki temu rozluźnia usta. Efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach – górna warga lekko opada, a podczas uśmiechu dziąsła przestają być widoczne.

Najskuteczniejsze rozwiązania