Skleroterapia teleangiektazji (pajączków)
Skleroterapia uznawana jest za jeden z podstawowych zabiegów w leczeniu teleangiektazji (pajączków) i małych żylaków. Metoda ta polega na iniekcyjnym podaniu środka chemicznego do światła naczynia; jej celem jest uszkodzenie ściany żyły, wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w konsekwencji włóknienie i zarośnięcie naczynia. Zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych należy do najczęściej wykonywanych procedur w leczeniu zmian układu naczyniowego. Najczęściej wykorzystuje się ją do zamykania żył siatkowatych o średnicy większej niż 3 mm. Naczynia o średnicy mniejszej niż 3 mm ostrzykuje się pod kontrolą aparatu USG, który pozwala na dokładne zlokalizowanie przebiegu naczynia, ułatwia przeprowadzenie zabiegu, a także pozwala monitorować wyniki leczenia.
Jak powstają żylaki kończyn dolnych?
Zmiany naczyniowe w kończynach dolnych wynikają z patologii żylnego układu powierzchownego, leżącego nadpowięziowo. Ich etiologia nie została w pełni wyjaśniona; do istotnych czynników ryzyka należą wiek, płeć, występowanie rodzinne, otyłość, tryb życia, ciąże, które mogą prowadzić do niewydolności zastawek żylnych i perforatorów (żył przeszywających, przechodzących przez powięź, które łączą żyły głębokie i powierzchowne). W efekcie rozwija się nadciśnienie żylne i dochodzi do poszerzenia naczyń.
W warunkach prawidłowych zastawki żył kończyn dolnych zapewniają jednokierunkowy przepływ krwi, tzn. z żył powierzchownych do głębokich, od obwodu w kierunku dosercowym. Ich niewydolność powoduje zwrotny przepływ krwi, tzw. refluks żylny.

Jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na wprowadzeniu do zmienionej chorobowej żyły przy pomocy bardzo cienkiej igły specjalnego środka obliterującego, zazwyczaj w postaci roztworu lub pianki. Wywołuje on w żyle kontrolowany stan zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zarośnięcie rozszerzonego naczynia. Igła wykorzystywana podczas zabiegu jest bardzo cienka, więc skleroterapia jest właściwie bezbolesna. Trwa około 20 minut, od razu po jej zakończeniu można wrócić do domu. Najczęściej jest łączona z terapią uciskową, czyli stosowaniem przez pacjenta specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, które mają na celu ułatwić odpływ krwi z dolnych partii nóg.
Przygotowania do skleroterapii nie są wymagające. Zabieg za każdym razem poprzedza diagnostyka w postaci USG dopplerowskiego, w trakcie którego lekarz ocenia stan poszczególnych naczyń i planuje zakres skleroterapii.
Obecnie podczas skleroterapii żylaków kończyn dolnych wykorzystuje się wiele środków obliterujących, w tym:
- środki osmotycznie czynne, które (na drodze osmozy) prowadzą do odwodnienia ściany naczyniowej i jej stopniowej degeneracji (hipertoniczne roztwory glukozy i chlorku sodowego);
- detergenty, które uszkadzają komórki śródbłonka w wyniku interakcji z lipidami (polidokanol i siarczan sodowy tetradecylu);
- środki drażniące, które uszkadzają śródbłonek naczyniowy, denaturując białka (sole jodu i ałun chromowy glicerolu).
- żylaki siatkowate
- teleangiektazje (pajączki)
- niewydolne żyły odpiszczelowe
- niewydolne perforatory
- żylaki pozostałe po wcześniejszych interwencjach
- żylaki nawrotowe
- malformacje żylne
- owrzodzenia żylne
Bezwględne:
- uczulenie na środek obliterujący;
- ostrą zakrzepicę żył głębokich (DVT) i zatorowość płucną (PE);
- zakażenie tkanek w okolicy wkłucia, ciężką infekcję ogólnoustrojową;
- długotrwałe unieruchomienie (w łóżku)
Względne:
- ciąża
- karmienie piersią (po zabiegu przez 2-3 dni nie należy karmić piersią);
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
- zły stan ogólny pacjenta,
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe;
- silna predyspozycja do alergii,
- poważne reakcje alergiczne w wywiadzie;
- duże ryzyko zakrzepowo-zatorowe (np. incydenty zakrzepowo-zatorowe w wywiadzie, trombofilia, choroba nowotworowa);
- ostra zakrzepica żył powierzchownych.
- od 500 zł – 1 sesja
- 3000 zł – zabieg w warunkach sali operacyjnej
Zabieg skleroterapii wykonuje nasz chirurg naczyniowy lek. med. Tomasz Główka.
Specjalista chirurgii ogólnej. Certyfikowany zabiegowiec w zakresie leczenia żylaków kończyn dolnych, przepuklin metodami klasycznym i laparoskopowymi, usg naczyń kończyn dolnych i tętnic szyjnych. Asystent oddziału chirurgicznego szpitala w Trzebnicy. Doświadczony chirurg gwarantujacy Pacjentom bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.
