Blog

13
mar

Chrapanie: Zaburzenie snu z perspektywy otorynolaryngologa

Chrapanie to zaburzenie oddychania podczas snu.  Diagnostyką i leczeniem chrapania zajmują się specjaliści otorynolaryngolodzy.

 

Czym jest chrapanie?

Chrapanie  to dźwięk, który powstaje z powodu utrudnionego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Jego przyczyną mogą być schorzenia laryngologiczne takie jak zaburzenia drożności nosa spowodowane krzywą przegrodą nosową,  przerostem małżowin nosowych czy polipami nosa, zaburzenia w budowie  podniebienia miękkiego: jego nadmierna wiotkość, wydłużony języczek podniebienny, a także przerost migdałków podniebiennych, a u dzieci przerost migdałka gardłowego. Powyższe zaburzenia kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Brak skutecznego leczenia za pomocą leków i suplementów diety.

Inne przyczyny chrapania to nadmierna masa ciała, szczególnie nagromadzenie tkanki tłuszczowej na szyi, ryzyko chrapania zwiększa także alkohol, leki nasenne i uspokajające oraz ciężkie, obfite posiłki spożywane  wieczorem.

Z mojej praktyki wynika, ze najczęściej u Pacjentów przyczyna chrapania jest złożona, wieloczynnikowa i dlatego najskuteczniejsze jest leczenie interdyscyplinarne.

Chrapanie - to problem estetyczny jak i medyczny.

Samo chrapanie to nie tylko problem estetyczny. Najczęściej trafiają do mnie pacjenci, ponieważ ich chrapanie przeszkadza partnerowi, powoduje również różne niekomfortowe sytuacje np. podczas wyjazdów służbowych czy do sanatorium pacjent chrapiący krępuje się spać w pokoju z innymi ludźmi.

Chrapanie to jednak również poważny problem medyczny. Pacjent, który chrapie nie oddycha prawidłowo podczas snu, w ciągu dnia jest  niewyspany, rozkojarzony, pojawia się ryzyko np. zaśnięcia za kierownicą. Chrapanie zwiększa  ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu. Przewlekłe chrapanie może doprowadzić do zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego, czyli stanu w którym podczas snu na kilka- kilkanaście sekund pacjent przestaje oddychać. Niedotlenienie mózgu i serca doprowadza do wybudzenia z lękiem, z podniesionym stresowo tętnem i wyrzutem do krwi hormonów stresu.

Sposoby leczenia chrapania.

Chrapanie jest więc niewątpliwie chorobą, którą należy leczyć.  Opisane powyżej przyczyny laryngologiczne chrapania możemy leczyć tradycyjnymi metodami chirurgicznymi lub laserowo. W swojej praktyce stosuje leczenie laserowe, ponieważ przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów pozwala to przeprowadzać zabiegi bez noża, bez igieł, praktycznie bezkrwawo i z możliwie najkrótszym okresem rekonwalescencji.

U pacjentów z zaawansowanym bezdechem śródsennym niekiedy konieczne jest utrzymywanie stałego dodatniego ciśnienia powietrza w drogach oddechowych podczas snu, w tym celu wykorzystuje się maski CPAP.

Inne metody leczenia chrapania.

Jeśli dodatkowo występuje u pacjenta nadwaga w Innovation Clinic działa certyfikowane  Centrum Leczenia Otyłości, w którym leczymy nowoczesnymi lekami, dietą i aktywnością fizyczną.  Zdarzają się również przypadki opornych na dietę i ćwiczenia depozytów tkanki tłuszczowej w okolicy szyi i podbródka, wówczas wykonuję u pacjentów zabiegi modelujące tą okolicę takie jak liposukcja, kriolipoliza czy lifting za pomocą technologii HIFU.

Lek. Joanna Holanowska

Specjalista otorynolaryngolog, Chirurg głowy i szyi, Lekarz medycyny estetycznej

Innovation Clinic

leczenie_chrapania
Facebook
WhatsApp
LinkedIn