Usługi medyczne

Usługi medyczne

Endokrynologia

W Świecie INO proponujemy Pacjentom osiągnięcie metabolicznej i hormonalnej równowagi, w którym specjaliści endokrynolodzy poprawią zdrowie i jakości życia w zakresie zaburzeń gospodarki węglowodanowej, chorób tarczycy i hormonów płciowych. Uzyskanie synergii hormonalnej wzmacnia, przyśpiesza i utrwala efekty innych procedur oferowanych Pacjentom w Świecie INO.
centrum endokrynologii
Endokrynolog to specjalista, który zajmuje się zaburzeniami pracy układu dokrewnego. Leczy zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, a więc np. tarczycę, trzustkę czy jajniki. Przyczyny tych zaburzeń nie są do końca jasne. Wskazaniem do wizyty u endokrynologa będzie ciągłe zmęczenie i ogólne osłabienie. Zaburzenia pracy tych organów te sprawiają, że dany gruczoł zaczyna wydzielać za mało lub za dużo hormonów. Często zaburzenia wynikają z rozwoju nowotworów. Rolą endokrynologa jest znalezienie przyczyny zaburzeń hormonalnych i ich leczenie po wykonaniu badań diagnostycznych. Zdarza się jednak, że zmiany wymagają jedynie obserwacji i częstszych wizyt kontrolnych.

Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa:

  • choroby tarczycy – choroba Gravesa i Basedowa, choroba Hashimoto
  • choroby przytarczyc – niedoczynność, nadczynność
  • choroby przysadki mózgowej – guzy, akromegalia, choroba Cushinga
  • choroby nadnerczy – choroba Addisona, zespół Cushinga, hipoaldosteronizm
  • choroby trzustki – guzy, cukrzyca
  • choroby gruczołów płciowych – zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności
  • zespoły androgenne, np. nadmierne owłosienie ciała lub łysienie, trądzik.
Kobiety będące lub planujące zajście w ciążę również powinny udać się na konsultację do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży stanowi dość częsty problem niepokojący przyszłą mamę.  Może skutkować zarówno zwiększeniem ryzyka powikłań ciążowych, jak i rzutować na stan zdrowia dziecka po porodzie, szczególnie jego rozwój intelektualny. Podłoże hormonalne często mają takie zaburzenia jak:
  • niepłodność,
  • spadek libido,
  • nieregularne miesiączkowanie,
  • pojawienie się nadmiernego owłosienia okolic łonowych,
  • zmiany w wyglądzie narządów płciowych.

Rozpoznanie niedoczynności tarczycy, poza szczególnymi przypadkami, opiera się na określeniu stężenia TSH (hormonu tyreotropowego). Ogólnoświatowe ustalenia mówią o rozpoznaniu subklinicznej niedoczynności tarczycy, gdy stężenie TSH przekracza 4,0 mIU/l oraz nie towarzyszą temu objawy i spadek poziomu FT4 (wolnej tyroksyny). Jawna niedoczynność tarczycy pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy stężenie TSH jest większe niż 10 mIU/l.

Zakres optymalnego stężenia TSH w pierwszym trymestrze ciąży zazwyczaj podaje się jako 0,1–2,5 mIU/l. Niedoczynność tarczycy rozpoznaje się u ciężarnych po przekroczeniu podanego poziomu i po przekroczeniu tej granicy należy rozpocząć leczenie.

Jak wygląda konsultacja z endokrynologiem?

Przed wizytą endokrynologiczną, zarówno pierwszą, jak i kolejną, warto wykonać podstawowe badania krwi, takie jak: TSH, FT3, FT4, a także przeciwciała przeciwtarczycowe (anty-TPO i anty–TG). Jest to o tyle ważne, że lekarz w trakcie konsultacji posiada pełniejszy obraz zdrowia pacjenta. Przydatne mogą być również badania krwi, ostatnie wypisy ze szpitala czy karty wizyt z poprzedniego miejsca leczenia. Istotne jest zapisanie listy przyjmowanych dotychczas leków.

Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Endokrynolog pyta o ogólny stan zdrowia, samopoczucie, objawy, jak również, analizuje wyniki badań i przyniesioną dokumentację medyczną. Towarzyszy temu badanie stetoskopem, pomiar ciśnienia, częstopomiar masy ciała pacjenta. Następnie lekarz wykonuje zazwyczaj USG szyi (w razie stwierdzenia wskazań do takiego badania). Dzięki temu endokrynolog jest w stanie ocenić stan tarczycy, co daje całościowy obraz stanu zdrowia pacjenta. Po badaniu lekarz stawia diagnozę lub zleca badania uzupełniające oraz ustala termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Jak przygotować się do USG tarczycy?

USG tarczycy jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. Jedną z zalet może być również brak potrzeby specjalnego przygotowania się pacjenta do badania. Istotne jest, aby szyja osoby badanej była odsłonięta w trakcie badania. Należy również zdjąć z tej okolicy biżuterię tj. wisiorki, korale, ozdoby.

Strefa dla pacjenta

Wskazania do wizyty:
  • dysfunkcja gruczołu tarczowego (ciągłe uczucie chłodu),
  • przyspieszona lub zwolniona perystaltyka jelit,
  • spadek lub wzrost masy ciała,
  • wytrzeszcz oczu,
  • nagle uczucia kołatania serca,
  • obrzęk goleni.

  • konsultacja endokrynologiczna – 260 zł

  • konsultacja endokrynologiczna z USG – 300 zł

  • Wydanie recepty – 100 zł (w ramach wizyty – bezpłatnie)

Zapraszamy do Innovation Clinic na konsultację z naszą wyjątkową i doświadczoną specjalistką endokrynologii.

lek. med. Monika Melon-Sapilak
Absolwentka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Ukończyła kursy ultrasonografii narządów jamy brzusznej oraz naczyń szyi i jamy brzusznej w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii. Uzyskała certyfikaty USG tarczycy oraz biopsji tarczycy Łódzkiej Szkoły Ultrasonografii i Biopsji Narządowej.
Czytaj więcej
lek. med. Monika Melon
-Sapilak
Absolwentka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Ukończyła kursy ultrasonografii narządów jamy brzusznej oraz naczyń szyi i jamy brzusznej w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii. Uzyskała certyfikaty USG tarczycy oraz biopsji tarczycy Łódzkiej Szkoły Ultrasonografii i Biopsji Narządowej.
Czytaj więcej