Wskazania
Wskazania
Skleroterapia teleangiektazji (pajączków)
Skleroterapia uznawana jest za jeden z podstawowych zabiegów w leczeniu teleangiektazji (pajączków) i małych żylaków. Metoda ta polega na iniekcyjnym podaniu środka chemicznego do światła naczynia; jej celem jest uszkodzenie ściany żyły, wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w konsekwencji włóknienie i zarośnięcie naczynia. Zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych należy do najczęściej wykonywanych procedur w leczeniu zmian układu naczyniowego. Najczęściej wykorzystuje się ją do zamykania żył siatkowatych o średnicy większej niż 3 mm. Naczynia o średnicy mniejszej niż 3 mm ostrzykuje się pod kontrolą aparatu USG, który pozwala na dokładne zlokalizowanie przebiegu naczynia, ułatwia przeprowadzenie zabiegu, a także pozwala monitorować wyniki leczenia.
Jak powstają żylaki kończyn dolnych?
Zmiany naczyniowe w kończynach dolnych wynikają z patologii żylnego układu powierzchownego, leżącego nadpowięziowo. Ich etiologia nie została w pełni wyjaśniona; do istotnych czynników ryzyka należą wiek, płeć, występowanie rodzinne, otyłość, tryb życia, ciąże, które mogą prowadzić do niewydolności zastawek żylnych i perforatorów (żył przeszywających, przechodzących przez powięź, które łączą żyły głębokie i powierzchowne). W efekcie rozwija się nadciśnienie żylne i dochodzi do poszerzenia naczyń.
W warunkach prawidłowych zastawki żył kończyn dolnych zapewniają jednokierunkowy przepływ krwi, tzn. z żył powierzchownych do głębokich, od obwodu w kierunku dosercowym. Ich niewydolność powoduje zwrotny przepływ krwi, tzw. refluks żylny.
Laserowe leczenie żylaków
Jedną z najbezpieczniejszych i małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych jest laserowa operacja żylaków, która zastępuje klasyczny zabieg chirurgiczny. Zabieg może być wykonany u Pacjentów w każdym wieku. Podczas zabiegu wykorzystuje się laser diodowy, który emituje światło o długości fali 1470nm z wykorzystaniem światłowodu radialnego. Obecnie, ta metoda uważana jest jako najskuteczniejszy sposób leczenia żylaków kończyn dolnych i odbytu.
Zalety zabiegu laserowego:
- mniejsze ryzyko powikłań niż w metodzie tradycyjnej
- wysoka skuteczność (nawet do 90%) w stosunku do metody tradycyjnej
- krótki czas zabiegu, zwykle 45-60 minut
- zabieg ambulatoryjny wykonywany w warunkach sali operacyjnej
- niewielki uraz pooperacyjny – małe nacięcie pod kolanem lub nakłucie żyły
- szybka rekonwalescencja pozwalająca wrócić do pracy nawet po 1-2 dniach
Bardzo dużą zaletą laserowych operacji żylaków jest fakt, że pacjent bezpośrednio po operacji może wyjść do domu i wrócić do wykonywania codziennych czynności. Powrót do pracy zawodowej uzależniony jest od wykonywanych zadań i możliwy jest już nawet po 24 godzinach po zabiegu.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na wprowadzeniu do zmienionej chorobowej żyły przy pomocy bardzo cienkiej igły specjalnego środka obliterującego, zazwyczaj w postaci roztworu lub pianki. Wywołuje on w żyle kontrolowany stan zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zarośnięcie rozszerzonego naczynia. Igła wykorzystywana podczas zabiegu jest bardzo cienka, więc skleroterapia jest właściwie bezbolesna. Trwa około 20 minut, od razu po jej zakończeniu można wrócić do domu. Najczęściej jest łączona z terapią uciskową, czyli stosowaniem przez pacjenta specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, które mają na celu ułatwić odpływ krwi z dolnych partii nóg.
Przygotowania do skleroterapii nie są wymagające. Zabieg za każdym razem poprzedza diagnostyka w postaci USG dopplerowskiego, w trakcie którego lekarz ocenia stan poszczególnych naczyń i planuje zakres skleroterapii.
Obecnie podczas skleroterapii żylaków kończyn dolnych wykorzystuje się wiele środków obliterujących, w tym:
- środki osmotycznie czynne, które (na drodze osmozy) prowadzą do odwodnienia ściany naczyniowej i jej stopniowej degeneracji (hipertoniczne roztwory glukozy i chlorku sodowego);
- detergenty, które uszkadzają komórki śródbłonka w wyniku interakcji z lipidami (polidokanol i siarczan sodowy tetradecylu);
- środki drażniące, które uszkadzają śródbłonek naczyniowy, denaturując białka (sole jodu i ałun chromowy glicerolu).
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem zaleca się nie zażywać aspiryny ani innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz suplementów diety, a także odżywek wpływających na rozrzedzanie krwi. Nie powinno się jeść i pić przez 6 godzin przed zabiegiem oraz usunąć owłosienie z nóg i z okolic pachwin. Jeśli pacjent zażywa jakieś leki na stałe, należy zgłosić lekarzowi, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Strefa dla Pacjenta
Wymagane badania
- USG Doppler kończyn dolnych
- morfologia
- układ krzepnięcia (typu APTT i INR)
- grupa krwi
- poziom elektrolitów
Zalecenia pozabiegowe
- noszenie rajstop lub pończoch uciskowych przez 4 tygodnie od zabiegu
- unikanie gorących kąpieli i intensywnego wysiłku przez 2 tygodnie od zabiegu
- wskazane są codzienne dłuższe spacery i odpoczynek w pozycji leżącej lub siedzącej z uniesionymi nogami do góry
- unikanie długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej
Przeciwwskazania
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ciąża
- choroby nowotworowe
- stany zapalne
- cukrzyca w zaawansowanym stadium
- ograniczenie motoryczne uniemożliwiające wczesne, pozabiegowe uruchomienie pacjenta
- zakrzep lub zarośnięcie żyły uniemożliwiające skuteczne przeprowadzenie narzędzi wewnątrznaczyniowych przez naczynie