Wskazania

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to stan, w którym osoba nie jest w stanie kontrolować wypływu moczu z pęcherza, co może prowadzić do mimowolnego oddawania moczu w sytuacjach niepożądanych. Może mieć różne przyczyny, takie jak osłabienie mięśni dna miednicy, uszkodzenia nerwów kontrolujących pęcherz, nadmierne obciążenie pęcherza, a także niektóre schorzenia, takie jak infekcje dróg moczowych czy nietrzymanie moczu po porodzie. Nietrzymanie moczu może wpływać negatywnie na jakość życia i powodować dyskomfort oraz ograniczenia w codziennych aktywnościach, dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej diagnozy i planu leczenia.

nietrzymanie moczu

Metody leczenia nietrzymania moczu:

Leczenie nietrzymania moczu powinno być poprzedzone diagnostyką przeprowadzoną przez urologa lub/ i ginekologa które ma na celu usunięcie innych problemów medycznych mających wpływ na występowanie i leczenie nietrzymania moczu. Istotnym elementem diagnostyki i terapii nietrzymania moczu jest badanie sEMG mięśni dna miednicy które pozwala precyzyjnie zlokalizować i następnie skorygować dysfunkcyjne mięśnie dna miednicy.

Jednym ze sposobów leczenia nietrzymani moczu jest terapia laserem CO2 bazująca na wykorzystaniu fotoenergii co skutkuje regeneracją oraz poprawą elastyczności i napięcia tkanek. Procesy te sprzyjają odbudowie błony śluzowej i poprawie nawilżenia pochwy. Jest to zabieg niebolesny raczej bezkrwawy a okres rekonwalescencji krótki. Wskazania do zabiegu to: leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu ale także obkurczanie ścianek pochwy w celu zwiększenia satysfakcji seksualnej tzw. Zespół Rozluźnienia Pochwy (ang. VRS – Vaginal Relaxation Syndrome), rewitalizacja błony śluzowej pochwy, lifting warg sromowych, rewitalizacja skóry sromu i krocza.
Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb Pacjentki.

Innym sposobem leczenia nietrzymania moczu jest terapia za pomocą prądu o częstotliwości radiowej (RF). Jest to małoinwazyjny zabieg w celu regeneracji sromu i pochwy co pozwala ograniczyć problem nietrzymania moczu. Metoda ta zapewnia stosunkowo wysoką efektywność z jednoczesnym minimalnym okresem wyłączenia z życia zawodowego i aktywności seksualnej. Dostarczany prąd RF przekształcany jest w energię cieplną wywołującą remodeling kolagenu co prowadzi do zwiększenie grubości ściany pochwy i zmniejszenie jej średnicy . Dodatkowo przyspiesza procesy życiowe na poziomie komórkowym oraz zwiększa ukrwienie tkanki. Metoda ta stosowana jest głównie do leczenia zespołu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM), zespołu rozluźnienia pochwy (VRS),oraz regeneracji pochwy oraz skóry sromu. Efekt jest widoczny po jednym zabiegu. W zależności od potrzeb Pacjentki procedurę można powtórzyć po 3 miesiącach.

Kolejna możliwość stwarza terapia technologią HIFU. Terapia fala termiczną HIFU jest całkowicie nieinwazyjna, bezkrwawa oraz niebolesna. Gwarantuje bezpieczne i skuteczne ujędrnienie ściany pochwy oraz zwężenie jej średnicy, dzięki pobudzeniu naturalnych procesów przebudowy struktury tkanek. Terapia technologią HIFU jest szczególnie polecana w leczeniu nietrzymania moczu kobietom po porodzie, przy poporodowym i okołomenopauzalnym rozciągnięciu tkanek struktur moczopłciowych, ale także dla pacjentek chcących poprawić jakość swojego życia seksualnego. Zabieg za pomocą Wysokiej Częstotliwości Skoncentrowane Ultradźwięki (HIFU) daje wyraźne efekty rewitalizacji pochwy, a wykonany w okresie prokreacyjnym nie wpływa na naturalny przebieg przyszłej ciąży.

Kolejną technologią stosowaną w leczeniu nietrzymania moczu jest terapia fala magnetyczną. Po przeprowadzonej diagnostyce sEMG zalecamy stymulacje magnetyczną przeznaczoną do wzmacniania mięśni dna miednicy w przypadku nietrzymania moczu . Wykorzystuje ona technologię skoncentrowanej stymulacji magnetycznej która wyzwala skurcze supramaksymalne, głęboko stymulujące mięśnie dna miednicy oraz kontrolę nerwowo-mięśniową. Stymulacja ta zwiększa kurczliwość mięśni tonicznych i fazowych oraz podnosi świadomość funkcjonowania mięśnia łonowo-guzicznego. Regularne korzystanie z urządzenia pozwala uzyskać rezultaty w czterech zakresach:, profilaktyka i leczenie nietrzymania moczu, profilaktyka i leczenie wypadania narządu rodnego, utrzymanie i przywracanie prawidłowego funkcjonowania odbytu oraz pozytywny wpływ na życie seksualne. Jest to zabieg całkowicie niebolesny, bezpieczny oraz łatwy w przeprowadzeniu dzięki bezobsługowej technologii.
W niektórych przypadkach korzystne efekty uzyskujemy ostrzykując pęcherz moczowy toksyną botulinową.

Najskuteczniejsze rozwiązania