Usuwanie zmian skórnych

Znamiona skórne to wrodzone lub związane z wiekiem zmiany, będące problemem głównie estetycznym, ale także budzącym niepokój defektem skóry. Mogą być różnorodne, od zwykłych wystających włókniaków, charakterystycznych naczyniaków po zmiany barwnikowe tzw. pieprzyki. Samodzielne ich diagnozowanie jest w większości przypadków praktycznie niemożliwe, ale każda zmiana, a szczególnie jej zaognienie lub zmiana budowy lub kształtu powinna zaniepokoić i w trybie pilnym prowadzić nas do gabinetu dermatologa.

Choć większość zmian ma charakter łagodny i można je bezpiecznie usuwać z wykorzystaniem technologii laserowej, to zmiany chorobowe należy usuwać chirurgicznie. Niezbędna jest do tego specjalistyczna ocena przez zespół doświadczonych dermatologów.

Podstawowym i zarazem najważniejszym badaniem pozwalającym na ocenę charakteru zmiany jest dermatoskopia. Badanie to polega na oglądaniu przez lekarza dermatologa zmian na skórze sprzętem z dużym powiększeniem i mocnym podświetleniem. Dzięki temu badaniu specjalista może prawidłowo zdiagnozować podejrzane znamiona. Ocena dermatoskopowa zmian skórnych, zwłaszcza pieprzyków jest bardzo istotna w profilaktyce nowotworowej.

Najczęściej wykorzystywane technologie zabiegowe to:

  • laser CO2
  • usuwanie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym