Usługi medyczne
Usługi medyczne
Leczenie otyłości Wrocław
Centrum leczenia otyłości Wrocław to usługa kompleksowej terapii leczenia otyłości w warunkach siłowni oferująca kompleksowe podejście do terapii nadwagi i otyłości. Nasz zespół ekspertów, w tym lekarze, dietetycy i psycholodzy, zapewnia indywidualnie dopasowane plany leczenia, uwzględniające zarówno aspekty medyczne, jak i psychologiczne. Dzięki nowoczesnym metodom i zaawansowanej diagnostyce skutecznie pomagamy pacjentom w osiągnięciu zdrowej wagi i poprawie jakości życia. Oferujemy pełne wsparcie na każdym etapie leczenia, dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.
Sprawdź swój wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index)
Poradnia leczenia otyłości Wrocław — holistyczna opieka
W Świecie INO oferujemy Państwu nowoczesne i spersonalizowane leczenie nadwagi i otyłości. Jesteśmy Centrum Medycznym z wykwalifikowaną oraz doświadczoną kadrą specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej, endokrynologii, dietetyki, fizjoterapii oraz treningu personalnego. Gwarantujemy kompleksową oraz bezpieczną opiekę naszym Pacjentom, marzącym o pozbyciu się nadmiernych kilogramów i odzyskaniu pełni zdrowego funkcjonowania w życiu codziennym. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz zastosowaniu najnowszych metod terapeutycznych, oferowane przez nas leczenie nadwagi Wrocław umożliwia trwałą zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia, co prowadzi do długotrwałych rezultatów i poprawy jakości życia naszych pacjentów.
Otyłość to choroba
Powiedzmy sobie wprost – otyłość i nadwaga to jedne z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, która powoduje wiele powikłań zdrowotnych. Według najświeższych szacunków problem ten dotyka w Polsce aż 61% osób!
Nadmierna masa ciała nie tylko znacznie pogarsza jakość życia, ale przede wszystkim wpływa na jego skrócenie. Otyłości często towarzyszy wiele chorób i objawów. Wraz ze wzrostem wagi rozwija się:
- nadciśnienie tętnicze,
- bezdech senny,
- zaburzenie gospodarki węglowodanowo-insulinowej – to z kolei prowadzi do rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy,
- dna moczanowa, wywołana przez wzrost poziomu kwasu moczowego,
- obciążenie kręgosłupa oraz stawów co prowadzi do powstawania bolesnych zmian zwyrodnieniowych,
- pogorszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, co wiąże się z rozwojem miażdżycy i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału lub udaru,
- zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych – raka żołądka, przełyku, jelita grubego, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerki, piersi, jajnika, macicy, prostaty i jamy ustnej.
Otyłość brzuszna
Oprócz ilości tkanki tłuszczowej w otyłości kluczowe znaczenie ma także fakt jej rozmieszczenia. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna inaczej trzewna, centralna, typu jabłko, która w porównaniu do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, ud czy pośladków. Typ gruszki prowadzi do powstania zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej oraz chorób towarzyszących otyłości brzusznej takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego między innymi zawału serca czy udaru mózgu. Wczesne i skuteczne leczenie otyłości Wrocław może zmniejszyć ryzyko tych powikłań i poprawić ogólny stan zdrowia. Ważne jest, aby podejść do leczenia otyłości kompleksowo, uwzględniając zmiany w stylu życia, odpowiednią dietę oraz regularną aktywność fizyczną.
Sprawdź czy masz otyłość brzuszną:
Znając obwód pasa i bioder możesz samodzielnie wyliczyć wskaźnik WHR (Waist Hip Ratio), który ocenia poziom otyłości brzusznej, a przez to pośrednio ocenia ryzyko zapadania na choroby kardiologiczne.
Oto wzór na WHR:
WHR = obwód pasa/obwód bioder
Poniżej zmodyfikowana klasyfikacja według WHO:
- Typ obwodowy, czyli gynoidalny: mężczyźni poniżej 0,90 / kobiety poniżej 0,80
- Wskaźnik podwyższonego ryzyka: mężczyźni od 0,90 do 0,99 / kobiety od 0,80 do 0,84
- Typ centralny, czyli androidalny: mężczyźni od 1 i powyżej / kobiety od 0,85 i powyżej tej wartości
Jeśli należysz do typu centralnego, czyli androidalnego, należysz do osób z tendencją do otyłości brzusznej.
Kalkulator proporcji talia do bioder
Nie każdy pacjent z otyłością musi poddać się operacji zmniejszenia żołądka
W Innovation Clinic proponujemy Pacjentowi wiele rozwiązań kompleksowego leczenia otyłości. Proponujemy metody zachowawcze, dzięki którym wraca on do zdrowia pod opieką całego zespołu specjalistów.
Dla osób, u których masa ciała nie wymaga radykalnego leczenia, przygotowaliśmy Pakiet zachowawczego leczenia otyłości Wrocław, który obejmuje terapię pod okiem certyfikowanego przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości specjalisty dr Sławomira Jędrucha, psychodietetyka, dietetyka Wrocław, fizjoterapeutę oraz trenera. Jest to też dobra alternatywa dla osób, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji o zabiegu i chciałyby skorzystać z dłuższego przygotowania przed operacją.
Odwiedź nasze Centrum Medyczne Wrocław, umów się na konsultację i przekonaj się, że właściwe leczenie otyłości pomoże Ci uporać się z nadmierną wagą.
Nasz Zespół
lek. med.
Sławomir Jędruch
specjalista medycyny rodzinnej,
certyfikowany lekarz leczenia otyłości
mgr
Andrzej Sutkowski
psychodietetyk,
psycholog sportu
Michał Makowski
trener personalny,
instruktor fitness
lek. med.
Monika Melon-Sapilak
specjalista
endokrynologii
Dlaczego?
Lekarz specjalista przeprowadza diagnostykę oraz dobiera odpowiednie dla danego Pacjenta metody leczenia otyłości. We współpracy z dietetykiem, zaleca stosowanie leków sprzyjających redukcji kilogramów oraz unormowaniu glikemii i gospodarki hormonalnej.
Dlaczego?
Dietetyk na podstawie przeprowadzonej analizy składu ciała oraz obszernego wywiadu żywieniowego uczy Pacjentów zmiany nawyków żywieniowych i zaleca odpowiednio zbilansowany oraz dostosowany do preferencji smakowych jadłospis.
Dlaczego?
Praca Pacjenta z fizjoterapeutą to bez wątpienia ważny i kluczowy element na drodze pokonywania otyłości i poprawy dobrostanu. Treningi i konsultacje z rehabilitantem pozwalają na uruchamianie narządu ruchu, wzmocnienia mięśni i ruchomości stawów w trakcie terapii.
Dlaczego?
Trener Przygotowania Motorycznego zajmuje się głównie diagnostyką sprawności, wydolności fizycznej oraz diagnozą poziomu kondycyjnych zdolności motorycznych. Na podstawie oceny i w zależności od wyników przeprowadzonych testów i badań, dobiera indywidualny proces postępowania treningowego, który zapewnia maksymalizację tempa budowy kondycyjnych zdolności motorycznych u podopiecznych sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Dlaczego?
Endokrynolog, po postawieniu diagnozy, może zaproponować indywidualnie dopasowane leczenie. Jeśli nadwaga lub otyłość są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, odpowiednie leczenie hormonalne może pomóc w zrównoważeniu poziomu hormonów, co skutecznie pomaga w utracie wagi.
Metody leczenia otyłości
Dieta
Dieta jest podstawową metodą leczenia otyłości brzusznej i nie różni się od zaleceń dietetycznych u innych osób mierzących się z nadmierną masą ciała. Zaleca się stosowanie diety niskokalorycznej, z ograniczoną ilością nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych. Czego nie jeść przy otyłości brzusznej? Zrezygnuj ze słodzonych napojów, słodyczy, wysoko przetworzonych węglowodanów (m.in. białego pieczywa, makaronu), smażonych potraw i tłustych mięs. Skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci w ułożeniu jadłospisu dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. Pacjenci często pytają, czy można pić kawę przy otyłości brzusznej – tak, picie zarówno kawy, jak i herbaty jest dozwolone, unikaj jednak jej dosładzania.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna w nadwadze i otyłości, w tym otyłości brzusznej, jest podstawą postępowania terapeutycznego, zarówno wśród kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Ćwiczenia na otyłość brzuszną warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, a następnie wdrożyć na stałe w swój tygodniowy harmonogram. Zaleca się, aby ćwiczenia fizyczne wykonywać przez co najmniej 150 minut tygodniowo, a ich nasilenie i czas trwania dobierać do indywidualnych możliwości pacjenta.
Leki
Leczenie farmakologiczne bywa konieczne u osób, u których dieta i aktywność fizyczna nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Decyzję o podjęciu leczenia farmakologicznego zawsze powinien podjąć lekarz. Leki zarejestrowane w leczeniu nadwagi i otyłości mogą być stosowane u pacjentów z BMI równym lub większym od 30 kg/m², lub 27 kg/m², pod warunkiem obecności chorób towarzyszących, związanych z nadmierną masą ciała. Leczenie farmakologiczne powinno trwać przynajmniej 12 miesięcy.
Chirurgiczne leczenie otyłości
Do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikują się osoby, których BMI jest równe lub przekracza 35 kg/m², a w przypadku występowania chorób towarzyszących otyłości większe lub równe 30 kg/m2. Operacje bariatryczne mają na celu zmniejszenie pojemności żołądka i/lub skrócenie pasażu pokarmu przez przewód pokarmowy, a w efekcie zmniejszenie wchłaniania pokarmu. Najczęściej wykonuje się resekcję rękawową żołądka i by-pass żołądkowy. Opaskowanie żołądka to metoda starsza i mniej skuteczna.
Strefa dla Pacjenta
Wymagane badania do konsultacji lekarskiej
- Morfologia
- Aspat, Alat
- Kreatynina
- Glukoza na czczo
- Lipidogram ( cholesterol całkowity, HDL,nieHDL, LDL, trójglicerydy)
- Stężenie kwasu moczowego
- TSH