Wskazania
Leczenie halitozy (przykrego zapachu z ust)
Przyczyną przykrego zapachu z jamy ustnej mogą być tzw. „kamienie migdałkowe”- złogi resztek pokarmu, złuszczonego nabłonka, śliny i bakterii odkładające się w kryptach migdałkowych, czyli nierównościach na powierzchni migdałków podniebiennych. U części Pacjentów występuje wzmożona tendencja do odkładania się kamieni migdałkowych, co powoduje bardzo kłopotliwy i niekomfortowy problem natury estetycznej i zdrowotnej. W Innovation Clinic proponujemy Państwu zabieg kryptolizy migdałków podniebiennych, który polega na wypłyceniu krypt migdałkowych w celu ich oczyszczenia i zapobieganiu odkładania się kamieni w przyszłości.
Rodzaje halitozy:
- halitoza rzeczywista – nieprzyjemny zapach z ust odczuwany jest zarówno przez Pacjenta jak i otoczenie. W powietrzu wydychanym stwierdza się obecność siarki.
- Oddch pseudocuchnący – Pacjent odczuwa nieprzyjemy zapach z ust, ale w otoczeniu nie jest ono wyczuwalne. W wydychanym powietrzu nie stwierdza się obecności siarki.,
- Halitofobia – proces leczenia halitozy przebiegł pomyślnie, ale Pacjent w dalszym ciągu uważa, że ma nieświeży oddech.
Przyczyny dolegliwości
Halitoza najczęściej wiąże się z jamą ustną, choć może wynikać także z dolegliwości okolic gardła, przełyku, dróg oddechowych (górnych i dolnych), a nawet żołądka, nerek i wątroby. To właśnie dolegliwości ze strony jamy ustnej są najczęstszą przyczyną halitozy. W znacznej większości nieprawidłowa higiena jamy ustnej, prowadzi do nadmiernego rozwoju bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki siarki, wpływające na nieprzyjemny zapach z ust.
Dodatkowo halitoza może być powodowana przez:
Dodatkowo halitoza może być powodowana przez:
- problemy stomatologiczne: próchnica, kamień i osad nazębny, parodontoza, grzybica jamy ustnej, stan zapalny,
- przyjmowanie niektórych leków,
- palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
- niewłaściwa dieta,
- halitoza poranna: przykry zapach z ust zaraz po przebudzeniu jest najczęściej spowodowany mniejszą produkcją śliny podczas snu,
- stany zapalne układu oddechowego,
- nowotwory układu oddechowego,
- choroby układu pokarmowego,
- gromadzenie treści pokarmowej w kryptach migdałkowych.
Znaczenie czopów migdałkowych w halitozie
Jedną z przyczyn halitozy jest gromadzenie treści pokarmowej w kryptach migdałków podniebiennych. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy migdałki tracą swoją naturalną zdolność do samooczyszczania – najczęściej w wyniku powstania bliznowaceń, będących pozostałością po stanach zapalnych. Treść pokarmowa nagromadzona w migdałkach (pozostałości pokarmu, limfocyty, komórki nabłonka) z biegiem czasu zaczyna gnić, co prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu ust. Co więcej, z czasem treść pod wpływem naturalnych procesów zamienia się w kamienie migdałkowe. Kamienie migdałkowe mogą być usunięte podczas kaszlu, a czasem za pomocą łyżeczki lub np. końcówki szczoteczki do zębów. Są to jednak doraźne rozwiązania, które nie tylko nie rozwiązują problemu, ale mogą też upośledzać zdolność migdałków do samooczyszczania.
Istnieją symptomy, sygnalizujące, że nieprzyjemny zapach z ust może wynikać z obecności czopów migdałkowych. Są to:
Istnieją symptomy, sygnalizujące, że nieprzyjemny zapach z ust może wynikać z obecności czopów migdałkowych. Są to:
- uczucie ciała obcego w gardle,
- bóle ucha,
- widoczne żółte, szare lub białe masy w migdałkach,
- częste infekcje górnych dróg oddechowych.
Leczenie halitozy
Zabieg kryptolizy trwa około 30 minut. Najpierw oczyszcza się krypty migdałkowe z zalegającej treści. Zabieg wykonujemy techniką laserową, w znieczuleniu miejscowym, a kwalifikację do zabiegu i leczenie przeprowadza doświadczony specjalista otorynolaryngolog.
- laser ablacyjny CO2: laser diodowy, który pozwala na koagulację tkanek i opracowanie migdałków warstwa po warstwie. Dochodzi do obkurczenia błony śluzowej, ograniczenia wejścia do krypt.
- kriochirurgia: w tej metodzie kryptolizy wykorzystuje się podtlenek azotu lub ciekły azot jako źródło zimna. W efekcie wymrażana jest warstwa powierzchniowa migdałka podniebiennego, co w procesie gojenia prowadzi do obkurczenia tkanki oraz zamknięcia krypt migdałkowych,
- diatermia radiofalowa: jest to technika cięcia i koagulacji tkanek miękkich przy pomocy fal prądu o częstotliwości radiowej. Ta metoda kryptolizy pozostawia otaczające komórki nienaruszone.
W Inovation Clinic zabiegi leczenia zaburzeń drożności nosa przeprowadza doświadczona specjalistka otorynolaryngolog i chirurg głowy i szyi lek. med. Joanna Holanowska. Specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi, lekarz medycyny estetycznej. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na kierunku lekarskim i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na wydziale kształcenia podyplomowego kierunek Medycyna Estetyczna dla Lekarzy. Nauczyciel akademicki przedmiotu otorynolaryngologia na wydziale lekarskim i lekarsko-stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi i Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Doświadczony klinicysta z 15 letnim stażem zawodowym.