Blog

12
sty

Jak efektywna jest liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem, podczas którego usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej z ciała. Przeprowadza się ją zazwyczaj na tych najbardziej problematycznych obszarach, z których ciężko schudnąć, jak brzuch czy wewnętrzne części ud. Czy rzeczywiście jest to skuteczny sposób na szczupłą, zgrabną sylwetkę?

Jak wygląda zabieg liposukcji?

Liposukcja zalicza się do inwazyjnych metod usuwania tkanki tłuszczowej. Służy wyszczuplaniu i modelowaniu wybranych partii ciała. Podczas zabiegu złogi tłuszczowe są rozbijane i następnie usuwane, a po odpowiednim opracowaniu pobraną tkankę tłuszczową można wykorzystać jako wypełniacz autologiczny, na przykład do odmłodzenia twarzy lub powiększenia piersi. Często też z odessanej tkanki tłuszczowej pobiera się komórki macierzyste, które służą później np. w medycynie regeneracyjnej, terapii bólu, leczeniu blizn albo kontuzji.

Jest kilka metod odsysania tłuszczu. Podczas liposukcji ssącej nacina się skórę i wprowadza kaniulę, do której zostaje podłączone urządzenie próżniowe. Innym sposobem jest używanie do rozbijania tłuszczu silnych wibracji albo wiązki wody. Jest także liposukcja ultradźwiękowa, która do niszczenia komórek tłuszczowych używa ultradźwięków. Zabieg liposukcji ultradźwiękowej można wykonać w Innovation Clinic.

Czy liposukcja skutecznie odchudza?

Wadą liposukcji jest to, że po zabiegu na ciele mogą być widoczne nierówności, do których usunięcia są potrzebne dodatkowe zabiegi. Ten problem jednak nie występuje przy nowoczesnych metodach liposukcji, np. z użyciem ultradźwięków – leczona skóra jest gładka, bez fałdek czy wgłębień. Dobrze też, aby skóra pacjenta była w miarę elastyczna, co pozwoli skuteczniej wymodelować ciało i uniknąć nierówności na powierzchni skóry.

Liposukcja daje trwały efekt – tkanka tłuszczowa, która została odessana, nie zregeneruje się, i nie dojdzie do ponownego odkładania się nadmiaru na całym leczonym obszarze. Nie oznacza to jednak, że po liposukcji nie uda się przytyć, zabieg ochroni jedynie przed utratą wymodelowanych proporcji. Liposukcji nie należy traktować jako metody odchudzania – zabiegi przeprowadza się głównie u osób z otyłością miejscową, nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które chciałyby zrzucić nadmiarowe kilogramy z całego ciała.